Szeląg pod Muchą. Zapraszamy do stołu

Szeląg pod Muchą. Zapraszamy do stołu to wydarzenia kulturalne nawiązujące swoją stylistyką do kultury przełomu XIX i XX wieku. To cykl poświęconych życiu codziennemu Poznaniaków na przełomie XIX i XX wieku. W ramach cyklu odbyły sie warsztaty kulinarne. Prowadzący w oparciu o wcześniej wyszukane i przetestowane przez siebie receptury wspólnie z uczestnikami warsztatów przygotowali oryginalne potrawy jakie jadało się 100 lat temu w Poznaniu.
Warsztaty przygotowała Anna Ruszczak, Urszula Żywicka i Rafał Staszewski.

ODKRYCIA

Prowadzącym udało się odkryć dwie fenemenalne rzeczy. Po pierwsze w przepisach sprzed stu lat nie stosowano pieprzu. Obecnie trudno sobie wyobrazić brak tej przyprawy ze względu na jej powszechne użycie.  Drugim odkryciem jest Schabziger,  zielony ser produkowany w Szwajcarii. Ser był powszechnie używany przez poznaniaków. Charekteryzuje się orzechowym posmakiem i zielonkawym kolorem. Barwę i aromat uzyskuje dzięki liściom kozieratki dodawanym do sera podczas produkcji.

Poniżej przepisy przetestowane przez prowadzące. Szczególnie polecam Kisiel z Żurawiny i Masło Ostre do Śniadania (na bazie Schabziger’a )

KSIĄŻKI KUCHARSKIE

Źródłem inspiracji dla prowadzących  były książki kucharskie z przełomu XIX i XX wieku.

1. Ćwierczakiewiczówna Lucyna, „365 obiadów za 5 złotych”, KAW 1988 wg wydania XXIII
2. Hoffmanowa Józefa, „Ostrowskie smaki. Specjały mistrzyni Józefy Hoffmanowej”, Ostrów Wielkopolski 2012.
3. Śleżańska Maria „Kucharz Wielkopolski. Praktyczne przepisy smacznych a tanich potraw” , Poznań 1892, Polona – Cyfrowa Biblioteka Narodowa.
4. „Kucharz jarski czyli zbiór przepisów jak przyrządzić zarówno potrawy smaczne i zdrowe jak i tanie i wykwintne pod redakcją i według wskazań Józefa Drzewieckiego ułożyła Glotz Maria, Warszawa 1903r., Polona – Cyfrowa Biblioteka Narodowa.
5. Ochorowicz-Monatowa Marya „Uniwersalna książka kucharska” Wydanie trzecie znacznie powiększone, Warszawa-Lwów 1910, Polona- Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Przepisy w pdf: DK-Wilczak ulotka

Projekt: Mobilny Dom Kultury na Szelągu 100 lat wcześniej

Realizacja: Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak

Projekt dofinansowany przez Miasto Poznań w 2017 roku.

autor: Katarzyna Wala