Bractwo Kurkowe w Poznaniu jest najstarszym Bractwem w Polsce. Powołane zostało 1925 roku. Historia jego powstania wiąże się z obronnością ówczesnych miast. Średniowieczne miasta otoczone były murami. Mieszczan nie było stać na utrzymywanie na stałe dużego garnizonu wojskowego. Stąd sami się szkolili i organizowali w grupy strzeleckie. Każdy z cechów rzemieślniczych miał przydzielony do obrony fragment muru i bramy wjazdowej. Rzemieślnicy organizowali się i wspólnie ćwiczyli strzelanie z łuku bądź kuszy do zatknie tego na drzewcu ptaka. W większości przypadków był to kogut zwany kurkiem stąd właśnie pochodzi nazwa Bractwo Kurkowe. W czasie pokoju bracia pełnili również funkcje porządkowe w mieście.
Siedzibą bractwa był budynek zwany celestatem (z niem. Zielstätte). Tam rezydował zarząd związku oraz kwitło życie towarzyskie i kulturalne. Nieznane są losy pierwszych siedzib Braci Kurkowych w Poznaniu. Zachowane dokumenty wskazują, że najstarszy celestat znajdował przy przy Drodze Dębińskie. W końcu XIX wieku Bractwo zakupiło teren pod budowę strzelnicy i siedziby na Sołaczu, następnie przeniosło się do nowego budynku (obecnie znanego jako Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego). Po I Wojnie Światowej i odzyskaniu Niepodległości rozpoczęła się budowa ogrodu strzeleckiego na Szelągu. Ogród był najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Podsiadał zautomatyzowaną strzelnice i zaplecze gastronomiczne. W 1929 roku bractwo liczyło 323 członków.
W wyniku II Wojny Światowej ogród jak i strzelnica zostały zdewastowane. Po wojnie ówczesne władze zlikwidowały istniejące Bractwa Kurkowe. Odmówiły ich członkom posiadania broni palnej a majątek został skonfiskowany i przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.
Ruch Braci Kurkowych zaczął się odradzać po 1989 roku, po zmianach ustrojowych. Poznańskie Bractwo Kurkowe reaktywowało swoją działalność w 1993 roku czerpiąc z tradycji ruchu przedwojennego. W ramach swojej działalności Bracia Kurkowi organizują zawody o tytuł Króla Kurkowego: zielonoświątkowego, żniwnego i powstańczego oraz Bal Królewski o charytatywnym charakterze.
Pamiątką po obecności Braci Kurkowych na Szelągu jest Obelisk odsłonięty w 2009 roku poświęcony Barciom Kurkowym, którzy zginęli za ojczyznę oraz postawiony we wrześniu 2017 roku pomnik Brata Kurkowego.