Dźwięki Szeląga

Spacer dźwiękowy po Szelągu to doświadczanie czasoprzestrzeni Szeląga poprzez doznania dźwiękowe. To możliwość wsłuchania się w dźwięki, które na co dzień umykają naszej uwadze. To poznanie lokalnego środowiska społeczno-kulturowego poprzez doświadczenie fal dźwiękowych generowanych w naszej dzielnicy.

Zaprezentowane dźwięki zostały zarejestrowane w październiku 2021 roku. Zapraszamy do wschłuchania się w brzmienie Szeląga.

„Mapy dźwiękowe są wyjątkowymi mapami. Istotną rolę odgrywa nie tyle punkt lokalizacji, miejsce, ale czasoprzestrzeń, która przeminęła, a która mimo to została uchwycona, zarejestrowana na poziomie dźwięku. Odsłuchiwanie map dźwiękowych to rodzaj turystyki.”
Agata Stanisz fieldrecordistka, badaczka dźwięków, antropolożka społeczna

„Mapa dźwiękowa jest dokumentem, chwilowego przebywania w miejscu, zapisem doświadczenia „tu i teraz” osób, które decydują się na nagranie dźwięków w danym miejscu. Odsłuchiwanie dźwięków, które zostają zarejestrowane na mapie dźwiękowej jest podwójnym doświadczeniem: Z jednej strony pozwala usłyszeć rzeczywistość dźwiękową, która już przeminęła z drugiej doświadczyć pewnej relacji z osoba, która nagrał te dźwięki, która dokonała wyboru.”

Agata Stanisz fieldrecordistka, badaczka dźwięków, antropolożka społeczna fieldrecordistka, antropolożka społeczna

Mapa Dźwiękowa. Park Szelągowski
Mobilny Dom Kultury Szeląg. O przyszłości z Natury
#poznanwspiera
2021